Programové prohlášení výboru CVS
1) Výzkum
Vytvoření jednotné vědecké základny pro jednodušší a rychlejší realizaci výzkumných projektů. Organizačním podkladem může být např. „konsorcium iktových jednotek“, které je buď neformální nebo formální podpořené vzájemnou smlouvou.
Cílem je, aby konsorcium:
a) umožnilo každému členu možnost realizovat jeho výzkumné projekty na „multicentrické“ úrovni,
b) zajistilo co nejvyšší úspěšnost těchto projektů využitím „know-how“, které je v ČR limitované,
c) zvýšilo šanci na financovaní těchto projektů zejména grantovými agenturami,
d) došlo k maximálnímu vědeckému využití informací shromažďovaných ve společných registrech jako např. SITS a IKTA.
V další fázi bude cílem konsorcia významně zvýšit šanci svých členů na účast v mezinárodních výzkumných projektech včetně kontrahovaného výzkumu.
2) Specializační vzdělávání
Cílem CVS je vytvoření funkční specializace „Cévní neurolog“, výhledově schválení akreditovaného kurzu Cévní neurologie.
Dalším cílem je zajistit dostatečný počet kurzů IPVZ „Neurointenzívní péče“.
Ve spolupráci s Neurosonologickou komisí se bude CVS snažit prosadit schválení Funkční specializace v neurosonologii.
3) Mezinárodní spolupráce
Úzká spolupráce s European Stroke Organisation a Cerebrovaskulární sekcí Slovenské neurologické společnosti.
Převádění doporučení diagnostiky a léčby různých forem cévních mozkových příhod (ischemických iktů, intracerebrálních a subarachnoidálních hemoragií) vypracovaných ESO na národní úroveň a jejich rozšíření mezi odbornou veřejnost. Zvýšení počtu individuálních členů ESO a jejich aktivní zapojení do činnosti ESO. Zvýšení účasti českých pracovišť na mezinárodních vědeckých projektech.
4) Kongresy
CVS bude zajišťovat pořádání Českého a slovenského cerebrovaskulárního sympozia (Neurovaskulárního kongresu) ve dvouletých intervalech (v sudých letech), přičemž zodpovědný člen CVS bude zároveň předsedou programového výboru sympozia.
Ve spolupráci s Cerebrovaskulární sekcí SNS SLS se bude podílet na spolupořádání slovenského a českého cerebrovaskulárního sympozia na Slovensku (v lichých letech).
CVS se bude podílet na pořádání republikových a lokálních vzdělávacích akcí a sympozií. CVS bude podporovat aktivní účast svých členů na všech republikových kongresech a sympoziích, které budou věnovány problematice cévních onemocnění mozku.
CVS se bude podílet na pořádání ESO Summer School v Olomouci 2015.
CVS zahájí přípravy pro kandidaturu na uspořádání následujících konferencí:
Meeting of the European Society of Neurosonology a European Stroke Conference.
CVS se bude snažit o udržení vysokého počtu aktivních účastí českých účastníků na European Stroke Conference.
5) Síť cerebrovaskulární péče v ČR
Cerebrovakulární sekce (CVS) ve spolupráci s orgány státní správy, zdravotními pojišťovnami a s ostatními odbornými společnostmi se bude podílet na vytvoření funkční sítě akreditovaných Komplexních cerebrovaskulárních center a Iktových center s cílem zajistit dostupnost adekvátní sítě akutní , následné i preventivní péče dle platných doporučeních. V rámci akreditace center iktové sítě bude úzce kooperovat po odborné stránce s komisí pro certifikaci iktových jednotek European stroke organisation (ESO). CV sekce se bude podílet na vytváření systému adekvátní (reálné) úhrady zdravotnickým zařízením sítě akreditovaných Komplexních a Iktových center.
CVS bude dále podporovat sběr dat o pacientech s onemocněním mozku formou registrů (IKTA, SITS).
6) Edukace a média
CVS bude pokračovat v kampani 30 dnů pro prevenci a léčbu CMP a další osvětové činnosti vůči veřejnosti se zaměřením jak na dosud zdravou populaci, tak na rizikové skupiny osob a jejich rodinné příslušníky.
Hlavním cílem je soustavné zvyšování informovanosti laické veřejnosti, tak aby byla co nejvíce seznámena se závažností a akutností CMP, s příznaky CMP a s nutností okamžité reakce při vzniku CMP (volat 112, 155). Obsahem edukace jsou také preventivní programy zaměřené na rizikové faktory s cílem změny postoje lidí k otázkám preventivních opatření a akceptaci zdravějšího způsobu života.
CVS se bude podílet na vzdělávacích aktivitách o CMP pro zdravotníky (m.j. i prostřednictvím vzdělávacího obsahu na webových stránkách CVS). CVS ustanoví pracovní skupinu, která se zaměří na tvorbu a realizaci projektů směřujících ke zvýšení povědomí o CMP u žáků základních a středních škol. Na současné základní bázi edukačních aktivit a kampaní budou dále rozvíjeny a realizovány nové formy edukace s využitím profesionálních marketingových i komunikačních strategií a přístupu k informacím.
7) Komunikace s členskou základnou, webové stránky
Revize a aktualizace členské základny CVS a kontaktních údajů v členské databázi. Spuštění nové verze internetových stránek sekce a jejich pravidelná aktualizace. Zvýšit informovanost členů CVS o činnosti výboru sekce (zveřejnění zápisů z jednání výboru CVS) a o aktuálních změnách v cerebrovaskulární péči v ČR rozesíláním pravidelných informačních newsletterů.
8) Hledání vhodných zdrojů financování programu CVS
Zajistit stabilní vícezdrojový systém financování činnosti CVS, zejména odborných a vzdělávacích aktivit, s využitím veřejných zdrojů (granty, podpory státních orgánů, zdrav. pojišťoven atd.) i dotací a darů soukromých firem. Koordinovat a rozvíjet činnost IKTUS o.p.s. jako jednoho z nástrojů finančních toků pro podporu edukačních a odborných aktivit CVS.
9) Spolupráce s ostatními odbornostmi
Navázání pravidelné oboustranné spolupráce s odbornostmi, které se podílejí na řešení odborné problematiky, která je náplní činnosti CVS, zejména na diagnostice a léčbě cerebrovaskulárních onemocnění – především jde o odbornosti neurochirurgie, radiologie, rehabilitace, interního lékařství, kardiologie, hematologie, intenzivní medicíny i přednemocniční péče (ZZS). Cílem je spolupráce na úrovni výborů společností, vzájemné účasti na odborných akcích, práce interdisciplinárních komisí ke konkrétní problematice atd.
10) Komunikace s orgány státní správy a pojišťovnami
Vytvoření standardních komunikačních kanálů s orgány státní správy (zejména Ministertvo zdravotnictví ), zdravotními pojišťovnami – VZP, Svaz zdravotních pojišťoven, se SÚKL, případně s dalšími institucemi za účelem vytvoření legislativního rámce a následně zajištění a rozvoje optimálního modelu financování zdravotní péče, spojené s diagnostikou a léčbou CMP a cerebrovaskulárních onemocnění.